Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall förvalta fastigheter och byggnader samt förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-10* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 131 | 752 | 735 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 597 | 295 | 264 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 437 | 131 | 120 |
| Årets resultat (tkr) | 317 | 77 | 68 |
| Summa tillgångar (tkr) | 5 429 | 5 186 | 5 132 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-10* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 131 | 752 | 735 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 597 | 295 | 264 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 437 | 131 | 120 |
| Årets resultat (tkr) | 317 | 77 | 68 |
| TILLGÅNGAR | 2025-10* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 646 | 4 679 | 4 867 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 782 | 507 | 265 |
| Tillgångar (tkr) | 5 429 | 5 186 | 5 132 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-10* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 790 | 473 | 396 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 4 210 | 4 392 | 4 542 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 429 | 321 | 194 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 5 429 | 5 186 | 5 132 |
| 2025-10* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-10* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 52.8% | 39.2% | 35.9% |
| Soliditet | 14.6% | 9.1% | 7.7% |
| Kassalikviditet | 182.3% | 157.9% | 136.6% |
Jb & Ra Fastigheter AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Jr Hydraulik Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-06.
Bolaget skall förvalta fastigheter och byggnader samt förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.